ÁziaOmán

6 dôvodov prečo navštíviť Omán – Karibik Orientu

oman

Omán je jednou z najrozmanitejších krajín na Arabskom polostrove s rýchlo rastúcou popularitou medzi cestovateľmi. Pri jeho návšteve na vás čakajú skutočné zážitky. Krajina, kde sa mixujú tradície s modernosťou sa stáva čoraz obľúbenejšou destináciou aj pre Slovákov. Nie je sa čomu čudovať, veď okrem bezpečnosti sa Omán vyznačuje aj nádhernými plážami, množstvom prírodných krás a veľkou prívetivosťou k turistom.

Ománci sú jednými z najláskavejších ľudí na Zemi

Prvá vec, ktorá návštevníkov Ománu očarí  je priateľskosť, veľkorysosť a pohostinnosť obyvateľov. Úsmevy takmer nikdy neopúšťajú ich tváre a či už vás poznajú alebo nie, v ománskom dome ste určite vítaní. Najskôr ponúkajú ďatle a kávu, ktorú každý deň pripravujú čerstvú. Potom vám dajú ovocie, ako sú banány, pomaranče, jablká, broskyne, hrušky a hrozno. Nakoniec ponúkajú rôzne druhy čerstvo upečených koláčov, sušienok a „Oman Halwa“ ich špecialitku. Ománci sú súcitní ľudia. Sú zjednotení počas smútku a ťažkých období a naopak oslavujúci počas šťastných a radostných chvíľ.

Jedinečné a autentické ománske jedlo

Ománci majú zvyčajne každý deň k obedu ryžu. Aj keď sa ryža varí spolu s mäsom alebo kuracím mäsom, nepripravuje sa každý deň rovnako, pretože ľudia používajú rôzne dochucovadlá a spôsoby varenia; vďaka tomu je každé jedlo jedinečné a mimoriadne chutné. Jedným z najznámejších a najchutnejších ománskych jedál je „Shuwa“, čo je marinované mäso varené v podzemnej peci. Mäso sa pečie veľmi pomaly a vďaka tomu je veľmi jemné. Pred varením sa silne ochutí korením a bylinami, čím získa veľmi delikátnu chuť.

Omán a jeho prírodné krásy

Aj keď sa Omán nachádza v malom juhovýchodnom rohu Arabského polostrova, je domovom niektorých z najkrajších prírodných krás v arabských krajinách.

Údolie Wadi Tiwi

Wadi Tiwi je jedným z najkrajších a najzelenších údolí v Ománe. Tvoria ju nádherné plantáže a skryté jazierka so smaragdovou vodou. 

Korytnačia pláž Ras Al-Jinz

Omán je jedným z najlepších miest na svete na vyliahnutie korytnačiek. Začiatok života malých korytnačiek je zradný a ich prvá cesta býva často posledná. Táto cesta samozrejme vedie od pláže k oceánu a tento neuveriteľný zázrak môžete sledovať z korytnačej pláže Ras Al-Jinz. Ide o vychytené miesto ktoré je známe ako najväčšia liaheň korytnačiek na svete. Najlepší čas kedy ich môžete vidieť je od apríla do augusta.

Kaňon Wadi Ghul

Hľadači dobrodružstiev a milovníci prírody si určite nenechajú ujsť takzvaný ománsky Grand Canyon alebo Grand Canyon Arábie Wadi Ghul. Wadi Ghul je vysušené koryto rieky neďaleko Jebel Shams („hora slnka“), najvyššieho vrchu pohoria Hajar. Obec Ghul dáva kaňonu súčasný názov. Kaňon je skutočne pôsobivý a je jednou z najznámejších prírodných zaujímavostí v krajine a dosahuje v niektorých bodoch hĺbku 1 km. Návštevníci si sem prichádzajú vychutnať ohromujúci výhľad, úchvatné previsy, opustenú dedinu a idylickú oázu.

Ománske majestátne dedičstvo a kultúra

Ománska kultúra je jednou z najbohatších kultúr v arabskom regióne, a to nielen pre svoju starodávnu históriu, ale aj pre veľké tradície, ktoré si vytvorili a zachovávajú dodnes. Sú hrdí na svoje kostýmy, šperky, doplnky, slávnosti a svadby. Generácie obyvateľov krajiny dedia jedinečné vlastnosti svojich otcov, vďaka ktorým vynikajú ako Ománci. So starobylou ománskou kultúrou sa stretnete aj na tradičných trhoch, ktoré sa nachádzajú najmä vo väčších mestách a ich súčasťou je nezameniteľná arabská atmosféra s autentickými remeselnými výrobkami.

Omán: Krajina nádherných pláží

Okrem histórie a prírodných krás láka Omán aj na svoje neskutočné pláže. Omán sa čoraz častejšie profiluje ako krajina s nádherným morom. Krajina má fantastických 3100 kilometrov pobrežia a najkrajšie pláže sú na juhozápade krajiny v okolí mesta Salalah kde sa nachádzajú aj  moderné rezorty s vlastnými plážami, ktoré farbou morskej vody miestami pripomínajú Karibik.

Čerešničkou na torte je Pláž Al-Mughsail, ktorá sa nachádza pol hodiny jazdy od Salalahu a môže sa pochváliť siedmimi neprerušovanými kilometrami bieleho piesku a neuveriteľne čistou tyrkysovou vodou. Každých pár minút sa trasie zem a malé otvory v skale vybuchnú s ohlušujúcim hlukom a dramatickými prúdmi morskej vody.

Omán je ideálnym miestom pre neskorú dovolenku

Množstvo slnečných dní a teplé more sú zárukou pre tých, ktorí chcú uniknúť z chladnej a tmavej zimy. V zimných mesiacoch sa teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí 25ºC  do 30ºC a teplota mora sa pohybuje od 23ºC  do 28ºC.

 

0