KaribikKuba

10 zábavných faktov o Kube, o ktorých ste netušili

cuba15

Kuba je fascinujúca krajina a pre mnohých ľudí je stále niečím neznáma. Väčšina nevie veľa o jej histórii, kultúre, či jej zaujímavostiach. Spája sa s ňou množstvo mýtov a v tomto článku vám ukážeme, akou krajinou v skutočnosti je.

Zaujímavé fakty o Kube:

1. Kuba je väčšia, ako si myslíte

Keď si spomenieme na karibské ostrovy, často si spomenieme na súostrovia ako Malé Antily, kde sa nachádzajú malé ostrovy ako Barbados, Grenada alebo Svätý Krištof a Nevis. Kuba je oveľa väčšia ako tieto ostrovy. V skutočnosti je to najväčší ostrov v Karibiku a z hľadiska rozlohy je len o niečo menšia ako rozloha Česka a Slovenska.

Na Kube sa nachádzajú štyri menšie skupiny ostrovov, ktoré obklopujú väčší ostrov na juhu a severe. V skutočnosti sa Kuba skladá z viac ako 4000 ostrovov. S rozlohou 109 884 km je Kuba takmer 10-krát väčšia ako Jamajka.

2. Kuba je veľmi rôznorodá

Jedným z najzaujímavejších faktov o Kube je, že má veľmi rôznorodú kultúru, ktorú tvorí množstvo rôznych národov, ktoré si na ostrove vytvorili svoj domov.

Pred dobytím Španielmi začiatkom 16. storočia žili na Kube domorodci nazývaní Taino, a hoci ich je v dnešnej dobe málo, niektorí z nich nazývajú Kubu svojim domovom aj dnes. Španieli priniesli na Kubu svoju kultúru a náboženstvo, ku ktorej sa pripojili ďalšie európske, africké národy, Židia a mnohé ďalšie etnické a kultúrne skupiny.

Dnes kubánska národná kultúra preberá vplyvy všetkých týchto skupín, ktoré sa spojili, aby vytvorili živú a prívetivú kultúru.

3. Kuba je plná pamiatok svetového dedičstva

Zatiaľ čo na niektorých miestach sa nachádza jedna či dve lokality svetového dedičstva UNESCO, Kuba ich má až deväť! Na západe krajiny nájdete údolie Viñales. Toto údolie je domovom tabakových fariem, ktoré stále používajú tradičné poľnohospodárske metódy na výrobu snáď najlepšieho tabaku na svete.

V hlavnom meste Havany nájdete svetové dedičstvo Starej Havany, ktoré sa datuje do roku 1500. Ak sa vyberiete do Santiaga de Cuba, nájdete tu hrad San Pedro de la Roca, pevnosť z roku 1648, ktorá kedysi chránila pobrežie pred nájazdmi pirátov. Je to krásne miesto, ktoré bude rajom pre milovníkov histórie.

Ak plánujete výlet na Kubu, určite strávte pár nocí v Havane. Je to jedno z obľúbených miest v Karibiku.

4. Cigary sú spôsob života

Kubánske cigary sú známe po celom svete a nevyrábajú sa len na export. Cigary sú na Kube neuveriteľne populárne vo všetkých spoločenských triedach, na rozdiel od mnohých iných krajín, kde sú považované za výhradnú doménu bohatých.

Čo však robí kubánske cigary tak populárne? Kubánske cigary sú vyrobené zo skvelej zmesi tabakových listov, ktoré boli dvakrát ošetrené a vytvárajú jemný a voňavý dym.

Na ich celosvetovej popularite zohráva veľkú úlohu aj spôsob ich výroby. Stať sa odborníkom výroby cigár na Kube si vyžaduje mesiace vzdelávania. Cigary sú stále ručne šúľané, čo vedie k neuveriteľne kvalitnej cigare.

5. Národná zábava na Kube, vás môže prekvapiť

Bejzbal nie je ani zďaleka exkluzívny len v USA! Je to neuveriteľne populárny šport aj na Kube! Tento šport sa na Kube začal hrať v 60. rokoch 19. storočia a dnes má prosperujúcu ligu. V priebehu rokov prišlo do USA hrať množstvo hráčov aj z Kuby, vrátane hráča ako Rodrigo Alvarez.

Medzi ďalšie populárne športy na Kube patrí futbal, volejbal a box. Napriek masívnej popularite futbalu v iných latinskoamerických krajinách však výrazne zaostáva za bejzbalom.

6. Na kubánskych cestách sa to hemží starými autami

Jedným z najzábavnejších faktov o Kube je, že je to jedno z mála miest na Zemi, kde na cestách nájdete veľké množstvo klasických amerických áut. Tie sa datujú do obdobia pred komunistickou revolúciou a následným americkým embargom, ktoré obmedzilo export áut na ostrov.

Výsledkom bolo, že Kubánci si museli vystačiť s tým, čo mali, spoliehajúc sa na vynaliezavosť pri opravách týchto starých áut. Na cestách uvidíte staré Fordy, Chevrolety a mnohé iné. Aj keď dnes na cestách nájdete veľa moderných áut, tieto staré značky sú stále neuveriteľne obľúbené.

7. Na kubánskych brehoch nájdete najmenšieho vtáka na svete

Ak ste milovníkom vtáctva, prídete si tu na svoje. Kuba je domovom najmenšieho vtáka na svete, Kolibríka včelieho. Toto krásne malé stvorenie váži menej ako desatina centu a je len dva a pol centimetra dlhé.

Ak sa chcete vydať na výlet za pozorovaním vtáctva, nájdete množstvo ďalších druhov, z ktorých budete nadšení. Papagáj amazonský kubánsky a Papagáj kubánsky sú druhy papagájov, ktoré pochádzajú z Kuby. Nájdete tu však aj trpasličie sovy a pestrofarebného Todyho!

Aj keď nie ste zanieteným pozorovateľom vtáctva, musíte si pozrieť farebné kŕdle plameniakov, ktoré volajú Kubu svojim domovom! Toto je miesto, kde môžete vidieť plameniaky na západnej pologuli.

8. Kuba mala dve meny

Kuba bola donedávna jedným z mála miest, kde ste mohli používať dve rôzne meny. Boli to kubánske peso, štandardná národná mena, a kubánske konvertibilné peso, ktoré používali turisti. Konvertibilné peso bolo vyradené začiatkom roka 2022, vďaka čomu je nákup suvenírov oveľa menej mätúci!

Kedysi bolo v skutočnosti pre turistov nezákonné používať kubánske peso. Aj toto pravidlo sa však postupne zrušilo, čo znamenalo, že na chvíľu si turisti mohli zvoliť obe meny. Tieto meny však mali rôznu hodnotu. Americké doláre sú tiež bežne akceptované v mnohých obchodoch.

9. Kuba je domovom mnohých obľúbených kokteilov

Kubánska kultúra bohatá na rum viedla k vytvoreniu mnohých medzinárodne populárnych koktailov, o ktorých ste možno nikdy nevedeli, že sú kubánske! Napríklad kokteil Cuba Libre, pochádza z čias španielsko-americkej vojny, keď bola Coca-Cola prvýkrát dovezená na Kubu.

Mojito má tiež kubánsky pôvod, takže keď si nabudúce budete vychutnávať osviežujúcu mätovú chuť spomeňte si, odkiaľ pochádza! Daquiri, ďalší z populárnych kokteilov na svete, tiež pochádza z Kuby, kde ho vytvorila legenda, americký inžinier Jennings Cox.

10. Je tu ťažké chytiť wifi 

Hoci je Kuba otvorená pre turistov z rôznych kútov sveta, stále má veľmi autoritatívnu vládu, čo znamená, že prístup k internetu je veľmi prísne regulovaný. Ak sa chcete pripojiť k internetu, budete musieť prejsť na niektoré určené hotspoty a budete za to musieť zaplatiť.

Prístup k niektorým webovým stránkam je tiež stále obmedzený, takže ak chcete neobmedzený prístup na internet, možno si budete chcieť predplatiť VPN predtým, ako sa vydáte na Kubu.

 

Zdroj
Zdroj foto: www.www.pexels.com
0