Egypt je ako magická kniha nekonečných príbehov siahajúcich do doby spred viac ako 4500 rokov, ktorá formovala a zmenila chod dejín. Atrakcie staroegyptskej civilizácie sú hlavným mostom k prekročeniu hraníc času a priestoru, a získaniu šance odhaliť všetky tajomstvá staroegyptskej histórie.
Egypt je vyhlásený za jeden z piatich najlepších turistických cieľov UNESCO. Táto destinácia obsahuje všetko, čo cestovateľ hľadá, od historických a archeologických nálezov, až po zázraky naprieč mýtickými mestami ako Káhira, Luxor, Aswan a Sinia. Nachádzajú sa tu aj prírodné tropické atrakcie červeného mora, v destináciách ako Hurghada, El Gouna, Marsa Alam, & Sherm El Sheik.
Objavte históriu tohto veľkého národa návštevou nesmrteľných pamiatok, ako sú:
1. Pyramídy starovekého Egypta
Najväčším historickým a architektonickým počinom, aký bol kedy vytvorený, sú veľké pyramídy v Gíze, ktoré sa nachádzajú v srdci pyramídového komplexu v Gíze na západnom brehu Nílu v Káhire. Tri veľké pyramídy v Gíze patria faraónom Khufu, Khafre a Menquare. Boli vytvorené v starom kráľovstve (2613 – 2181 pred n. L.). Veľká pyramída Khufu je jediným zázrakom zo siedmich divov starovekého sveta, ktorý vysvetľuje, prečo je najnavštevovanejšou atrakciou v Egypte. Táto pyramída dosahuje výšku 147 metrov.
Ďalšou úžasnou stavbou je zlatá schodová pyramída v Saqqare, ktorú postavil legendárny Imhotep v roku 2667 pred Kristom pre faraóna Djosera, severozápadne od mesta Memphis, prvého hlavného mesta v histórii Egypta, ktoré na večnosť zmenilo smer staroegyptskej architektúry.
2. Dva chrámy Abu Simbel
Najväčšou stavbou, aká bola v histórii postavená, sú nesmrteľné chrámy Abu Simbel. Nachádzajú sa na juhu Egypta, v hornom Egypte asi 290 km juhozápadne od hranice Aswan, na západnom brehu jazera Nasser. Chrám Abu Simbel je dedičstvom UNESCO. Táto pamiatka odhaľuje veľa o histórii, architektúre a kultúre nového kráľovstva. Chrám bol stavaný od roku 1264 pred n. L. do roku 1244 pred n. L.. Znovuobjavený pod nánosov piesku a úplne zachovaný bol v roku 1813 nášho letopočtu, švajčiarskym bádateľom menom Jean-Louis Burckhardt.
Prečítajte si tiež: 6 dôvodov prečo cestovať do Egypta
Preslávil sa ako chrám Ramsessa a oslavuje bohov ako Ptah, Ra-Horakty a Amun prostredníctvom slnečného festivalu, jedného z najdôležitejších období v Egypte, ktoré sa koná 22. februára a októbra každý rok. Pri vchode sedia štyri veľké 20 metrové sochy faraóna Ramessesa a vrchný vlys zdobí 22 paviánov.
3. Veľké egyptské múzeum
Uchováva najvýznamnejšie zbierky staroegyptských pamiatok na svete. Rozprestiera sa na 480 000 m², len 2 km západne od komplexu pyramíd v Gíze. Bolo postavené za zhruba miliardu dolárov. Obsahuje 150 000 artefaktov, vrátane celej zbierky mladého faraóna Tutankamuna.
4. Chrám Philae
Jeden z posledných chrámov, ktoré boli postavené v dejinách Egypta. Bol vybudovaný v Ptolemaiovskej ére (305 – 30 pred n. L.). Je venovaný Isis, bohyni materstva, lásky a liečenia. Isis rozpráva o najstaršej rozprávke, ktorá sa našla vytesaná na stenách chrámu, o Osirisovi, ktorý sa stal vládcom podsvetia po tom, čo ho jeho brat Set, boh vojny a púšte, sa pomstil vraždou syna Horusa. Chrám bol v 60. rokoch presunutý pomocou UNESCO, na nové miesto s chrámom Abu Simbel, aby uniklo zničujúcim povodniam.
Najpohodlnejšou formou ako spoznávať divy horného Egypta je plavba po rieke Níl medzi Luxorom a Aswanom.
5. Veľká sfinga
Najslávnejšia socha sveta známa pre svoje záhady a moc. Sfinga stojí na rovnakom mieste, od svojho vzniku v roku 2558 – 2532 pred n. L. Bola vytesaná z jedného vápencového kameňa, aby pripomínala bájneho tvora zvaného sfinga a mala rysy tváre faraóna Khafre. Má výšku 20 m, dĺžku 73,5 m.
6. Chrám Hatshepsut
V Egypte neexistuje chrám, ktorý by mohol konkurovať kráse veľkého chrámu Hatshepsut. Jeden z najšikovnejšie vybudovaných a zachovaných chrámov v celom Egypte, ktorý zobrazuje pôvab a vznešenosť. Je známy ako pohrebný chrám Hatshepsut, Djeser-Djeseru („Svätých svätých“), ktorý dala postaviť v 18. dynastii počas nového kráľovstva najúspešnejšia panovníčka v staroegyptskej histórii kráľovná Hatshepsut ako úctu Bohu Amun.
Prečítajte si tiež: Viete vymenovať všetkých 7 novodobých divov sveta?
7. Chrám v Karnaku
K najposvätnejším miestam v celom Egypte a možno aj na svete, patrí chrámový komplex Karnak Ipet-isu, ktorý v priebehu rokov predstavuje vzostup, pokrok a inovácie staroegyptskej architektúry. Počnúc stredným kráľovstvom (2040-1782 pred n. L.) za vlády Senusreta I. v 16. storočí pred n. L., potom vylepšeným v novom kráľovstve (1570-1050 pred n. L.) až do Ptolemaiovského obdobia (323-30 pred n. L.), kde bolo ponechané a objavené o tisíc rokov neskôr. Jedným z najuznávanejších aspektov komplexu v okolí Sfingy, bol najväčší bohoslužobný dom v starovekom Egypte, ktorý bol plný úžasných dekorácií, umenia a architektúry.
Bol venovaný uctievaniu thébskej triády, pričom každý z nich mal svoj vlastný chrám, ktorý pozostával z boha tvorcu, boha Amona, jeho manželky, bohyne spravodlivosti a rovnováhy a ich syna Khnsou, boha mesiaca, a mnohých ďalších, ako sú Ptah, Osiris, a Isis. Momentálne môžete navštíviť iba jednu zo štyroch častí, tú najväčšiu, ktorá je venovaná Amun-Re, hlavnému božstvu Thébskej trojice. Zahŕňa veľkú sálu a neuveriteľný vlys zobrazujúci staroegyptskú históriu.
8. Údolie kráľov
Jednou z najmajestátnejších atrakcií v Hornom Egypte je nebeské Údolie kráľov, ktoré je domovom nádhernej časovej kapsuly naplnenej jedinečnými umeleckými dekoráciami zo staroegyptských mytologických čias a pokladmi k pohrebným praktikám. Nachádza sa v ňom 63 hrobov vyrezaných do skaly, pochádzajúcej z nového kráľovstva (1570 – 1050 pred n. L.).
Medzi najslávnejších panovníkov 18. – 20. storočia v rokoch 1539 až 1075 pred n. L., patrili Seti I., Ramses (I, II, III, IV, V, VI, VII, IX, X), Hatshepsut, Amenhotep I., slávny chlapec-kráľ Tutankhamun a mnoho ďalších kráľov a kráľovien.
Zdroj: www.skyscanner.ae, www.davidsbeenhere.com, pexels.com
0