Zaujímavosti

Viete vymenovať všetkých novodobých 7 divov sveta?

Machu Pichu

Pred viac ako 2 000 rokmi písali cestovatelia o neuveriteľných pamiatkach, ktoré videli na svojich cestách. Postupom času sa sedem z týchto miest zapísalo do histórie ako „zázraky starovekého sveta“.

Chichen Itzá (Mexico)

Najslávnejšie Mayské mesto sa nachádza na polostrove Yucatan v Mexiku. Bolo politickým a ekonomickým centrom vtedajšej Mayskej civilizácie. Posledná z Mayských svätýň a pravdepodobne aj najväčšia bola pyramída Kukulkan. Okrem toho sa tu napríklad nachádza aj svätyňa Chac Mool či veľká sieň tisícich stĺpov.

Socha Krista Spasiteľa (Brazília)

Majestátna socha Ježiša Krista sa vypína na vrchole hory Corcovado a meria 30 metrov. Je umiestnená na 8 metrovom podstavci a váži neuveriteľných 1 145 ton. Jej konštrukcia trvala 5 rokov a prvý krát bola sprístupnená 12. Októbra 1931. Socha zobrazuje Krista s vystretými rukami, akoby objímal mesto. Toto gesto vyjadruje súcit a radosť z nezávislosti ale aj vrelosť Brazílčanov, ktorí vítajú všetkých návštevníkov s otvorenou náručou. Pod sochou sa nachádza terasa, z ktorej je úchvatný výhľad na celé Rio a na najslávnejšiu pláž Copacabana.

Veľký čínsky múr (Čína)

Veľký Čínsky múr je kolosálny systém opevnenia, ktoré sa tiahne naprieč severnou Čínou. Bol dobudovaný dynastiou Ming v 17. Storočí a slúžil ako ochrana pred vpádmi mongolských kmeňov. Dĺžka múru predstavuje neuveriteľných 6 700 km a spolu s odbočkami dosahuje až 8 850 km. Východný začiatok má pri zálive Pochaj a koniec na okraji púšte Gobi, ktorá bola súčasťou slávnej Hodvábnej cesty.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Nahliadnite dovnútra najvyššej budovy sveta – Burj Khalifa

 

Machu Picchu (Peru)

Ďalším novým divom sveta je Machu Picchu, starobylá incká pevnosť v Peru. Rozľahlý komplex zložitých kamenných budov, ktorý sa nachádza vo výške 2 430 metrov nad morom na odľahlom mieste v Andách. Objavil ho v roku 1911 americký prieskumník Hiram Bingham III, ktorý sa o stratenom meste dozvedel z legiend starých Indiánov.

Petra (Jordánsko)

Petra sa nachádza v odľahlom kaňone v juhozápadnej púšti Jordánu. Je to starodávny kamenný komplex postavený kmeňom Nabatejcov. Tieto chrámy a hrobky sú vytesané priamo do tvárí útesov a vytvárajú tak jedinečné prostredie. V Petre bolo natočených niekoľko scén z hollywoodskeho trháku Indiana Jones.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Omán – Karibik Orientu 

Koloseum (Taliansko)

Večné mesto je domovom viacerých starodávnych pokladov a všetky ani nedokážeme spočítať, ale ten, ktorý si skutočne zaslúži označenie za zázrak sveta, je Koloseum. Táto masívna aréna je príkladom architektonickej inovácie Rímskej ríše. Po celé štyri storočia sa používala na gladiátorské zápasy ako aj na verejné popravy. Je to jedna z najznámejších pamätihodností Talianska a odhaduje sa že mohla pojať viac ako 60 000 divákov. Hoci bolo Koloseum poškodené viacerými zemetraseniami a zlodejmi kameňov, stále je obrovskou ikonou imperiálneho Ríma.

Taj Mahal (India)

Posledné miesto na zozname získal nádherný pomník Taj Mahal, ktorý sa nachádza na južnom brehu rieky Jamuna v meste Agre v Indii. Taj Mahal je jedným z vrcholných architektonických úspechov Mughalskej ríše, ktorá vládla v rokoch 1526 až 1761. Vďaka klenutej centrálnej hrobke a okolitým minaretom je toto mauzóleum z bieleho mramoru jednou z najuznávanejších a najkrajších budov na svete a to hlavne pri východe a západe slnka.

Zdroj: www.nytimes.com www.cosmos.co.uk www.nationalgeographic.com www.bestproducts.com www.history.com
Zdroj foto: www.unsplash.com
0